Święto Niepodległości 2023

10 listopada w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i Dyrekcją Ośrodka oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wzięli udział w obchodach  105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Swoją obecnością zaszczycili nas abp Józef Kowalczyk oraz ks. Tadeusz Gerlach.

Włączając się w ogólnopolską Akcję Szkoła do Hymnu, wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Narodowy  o symbolicznej godzinie 11:11 .

Zaprezentowany program słowno-muzyczny przypomniał ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918 r.  Uczniowie zaśpiewali piękną pieśń „Ojczyzno ma”, następnie chłopcy wcielając się w role żołnierzy-legionistów, z  pieśnią na ustach My pierwsza brygada, przemaszerowali żołnierskim krokiem wśród widowni.

Na koniec wszyscy obejrzeli taniec z flagami  i białym orłem, w wykonaniu naszych uczniów oraz ich wychowawców. Obecne symbole narodowe  przypomniały, że jesteśmy odpowiedzialni za swój kraj i powinniśmy pielęgnować miłość do swojej Ojczyzny, bo wolność nie jest nam dana na zawsze. Wspólna modlitwa za zmarłych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny oraz udzielone błogosławieństwo przez Arcybiskupa było dopełnieniem tej uroczystości.

Słodkim akcentem na koniec były rogale świętomarcińskie, które tradycyjnie są wypiekane 11 listopada, na dzień św. Marcina.

Delegacja uczniów wraz z nauczycielami wybrała się pod Pomnik Poległych  podczas I i II Wojny Światowej, z terenu Jadownik Mokrych. Uczniowie zapalili znicze i odmówili modlitwę za poległych.

      

             

 

Zapraszamy do galerii 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.